Manifesto:Yaşama dair ne varsa!

Manifesto: Yaşama dair ne varsa!

zorbatv.dergi

Derdi insan ve toplum olanın yükü hep ağırdır. Sırf bu çabası yüzünden yüreği hep ağırır. Yüreklerdeki sevgi, düşüncelerdeki ışık hiç sönmesin ister. Bilir ki; “…Işıklar hızla söner, uykuya yatmayı düşünenlerin evreninde, oysa evren hep uyanıktır…”  Bu gerçekle yüzleşmesini ister insanın, bir düşünce varlığı olduğunu hatırlatır.

Zorba Tv/Dergi adı bireyin düşlerinin gelişmesinin önüne çıkan ve de toplum yararına olmayan dayatmalara karşı ironidir. Ki Zorba; bireysel düşler ve toplumsal gerçekler birbirini besleyip tamamladıkça, evrensel değer üreten, gelişen bilinçli bireylerden oluşan topluma ulaşılır ilkesinden hareket eder. 

Zorba Tv/dergi, insana ve doğaya karşı sorumluluk hisseder. Bu anlamda düşünsel katma değer oluşturanların kültürel sermayesini toplumla paylaşmasına düşünsel zemin hazırlamak amacıyla yayın hayatına başlamaktadır. ‘Yaşama dair ne varsa…’ sloganıyla, birbirinden asla ayrılamayacak ‘düşünen ve sorgulayan bireyin, insanı merkeze oturtan toplumun’ gelişmesi için katkı sağlamayı hedeflemektedir.

Zorba Tv/dergi, her yaştan insanımızı önce kendi iç dünyasını sorgulayabilmesi için, düşüncenin süzgecinde biçimlenmiş kültür, sanat, edebiyat ve felsefenin berraklığına davet ediyor.

Bu doğrultuda ‘her şey insan ve toplumumuz için…’ diyenlerin; siyasi, etnik ve dini amaç gütmeden yola çıktıkları, gerçeklere açık ve onlarla yüzleşmeyi dileyenlerin, düşünce ortamı oluşmasına kendi ölçeğinde katkı verenlerin buluşma noktasıdır.

Zorba Tv/Dergi, güncel polemiklere taraf olmama sözü vererek; inançlara saygılı, bilimsel gerçek ve doğrulara dayanan bilginin paylaşılmasına odaklanacaktır. Bu yönde toplumun gören gözü, düşünen aklı olacaktır.

Gençlere ve kadınlara yönelik çalışmalarda; genç yazarlar ve   geleceğini yazının gücüyle bütünleştiren kadın yazarlarla buluşturacak Zorba! Düşünen okura ve düşündüğünü yazıya aktaranlara, tanınmış yetkin isimlerle seslenmeyi de ihmal etmeyecek .

Sevginin, sanatın ve yazının aydınlığında buluşalım.

Genel Yönetmen