Erimtan Müzesi Ankara-AGORA

AGORA- ERİMTAN MÜZESİ-ANKARA

Türkiye Müzeleri ve Arkeolojisi

ÖZEL MÜZELER

ZorbaTVnin Değerli İzleyicileri Türkiye müzelerini ve arkeolojisini ele alacağımız AGORA'nın Program Konuğu: Erimtan Arkeoloji Müze Başkanı sevgili Nazan Gezer. Türkiye’nin mimarisiyle arkeolojik sergilemeye uygun restore edilmiş özel birisinde ZorbaTV’yi ağırladığınız için teşekkür ederiz. Taşınır kültür varlıklarının korunması açısından Devlet müzeleri statüsünde bulunan özel müzelerin hizmet verirken ekonomik anlamda yaşadıkları zorlukları yakından gözlemliyoruz. Özel Müzelerin çoğalmasıyla kültür varlıklarımızın yurt dışına kaçırılması büyük ölçüde önlenebilecektir. Bu açıdan Özel Müzelerimiz çoğalmalı ve mevcutların sürdürülebilirliğini sağlamalıyız.

-ERİMTAN Müzesinin kısa tarihçesinden bahseder misiniz? Kuruluşunuzdan, kurucu düşünceden, müze binasından ve özel müze olmanın, hatta bir arkeoloji müzesi olmanın getirdiği sorumluluklardan bahseder misiniz?

-ERİMTAN Müzesinin ana teması nedir? Hangi dönemlerden izler taşıyor müzeniz. Kaç eser var. Teşhir salonlarından bahseder misiniz? -İzleyicinin ilham alacağı müzenin başyapıtlarından bahseder misiniz?

-Sizce izleyici ERİMTAN Müzesini niçin ziyaret etmeli! Toplumdan ve yabancı ziyaretçilerden ne tarz dönüşler alıyorsunuz? -Müzede gerçekleşen sosyal, kültürel etkinliklerden bahseder misiniz? Gençlere ve kadınlara yönelik programlarınız var mı. Gençlerimize bu alanla ilgili neler önerirsiniz!

Video Kategorisi