Priscilla:Sorunlu Bir Evliliğin İç Yüzü

Gösteri Sanatları

Sinema Yazıları

Tolga Oskar

 

Priscilla:Sorunlu Bir Evliliğin İç Yüzü

Yönetmen: Sofia Coppola

Senaryo:Sofia Coppola

Görüntü Yönetmeni: Philippe Le Sourd

Oynayanlar: Jacob Elordi, CaileeSpaeny, JorjaCadence

Ülke:ABD, İtalya

Tür: Dram, Biyografi, Müzik

Süre:  113 Dk.

Vizyon Tarihi: 27 Ekim 2023 (ABD)

.

Fotograf 1

‘Priscilla’ 80. Venedik Film Festivali’nde dünya prömiyerini yaptığında 7 dakika boyunca ayakta alkışlanmıştı. Baz Luhrmann’ın Elvis’ini 2022’de görmüştük. Orada Albay Tom Parker’ın gözünden Elvis’in dünyasına tanık olmuştuk ve Elvis, bir kurban konumundaydı. Bu filmde ise; Priscilla’nın gözünden Elvis’in dünyasına tanık oluyoruz ama bu kez kurban Elvis değil! Aksine manipüle eden taraf Elvis’in ta kendisi. Filmin yönetmeni Sofia Coppola’yı sinemayla ilişkisi olup da herhalde tanımayan yoktur. Ünlü yönetmen Francis Ford Coppola’nın kızı olmasının yanında, dünyanın en başarılı kadın yönetmenlerinden biridir, kendisi.

Luhrmann’ın Elvis’inde Almanya’ya zorunlu asker olarak sürgün edilen Elvis’in sürgüne kadar başından geçenleri, hatta sonrasını da görmüştük. Ancak Coppola’nın ‘Priscilla’ sı Almanya sürgününde başlıyor ve sadece Priscilla ile olan çalkantılı ilişkisine odaklanıyor. Filmin çıkış noktası; PriscillaPresley’nin Sandra Harmon ile birlikte yazdığı ‘Elvis ve Ben’adlı biyografi kitabı.

.

Foto-2

Priscilla Presley, Coppola’nın filminden övgüyle bahsederken Elvis Presley’nin kızı Lisa Presley, annesiyle aynı fikirde olmadığını şu sözlerle ifade etmişti; ‘Babam sadece yırtıcı ve manipülatif biri olarak karşımıza çıkıyor. Onun kızı olarak bu senaryoyu okurken babamı görmekte zorlanıyorum. Ayrıca babamı, annemin bakış açısından da göremiyorum ve nedenini anlamıyorum.’

Yazımın başında Elvis ve Priscilla filmlerini karşılaştırırken iki filmin de Elvis tasvirlerinin tezatlığından bahsetmiştim. Gerçekte kim kimi manipüle etti? Elvis karısı Priscilla’yı mı, yoksa yazdığı biyografiyle Priscilla bizi mi? Kim bilir!

Filmdeki hikayeye baktığımızda genç kızlığa yeni adım atan Priscilla’nın Elvis tarafından manipüle edildiği, yine de Elvis’ten kopamadığı toksik bir ilişki ağı görürüz. Kostüm, sanat tasarımı ve pastel renklerin kullanımını dönemin ruhunu yansıtması açısından başarılı buldum.Priscilla Presley rolündeki CaileeSpaeny’nin oyunu için şunu söyleyebilirim; bekleneni vermiş ama daha fazlası değil! Elvis Presley rolündeki Jacob Elordi içinse, bu kadar iyimser olamayacağım. Baz Luhrmann’ın Elvis’indeki Austin Butler’dan sonra pek yavan görünüyor. Priscilla ve Elvis’in ilişkisi başladığında Priscilla henüz 14, Elvis ise 24 yaşındadır. Hem aralarındaki yaş farkı, hem de Elvis’in dünya çapında bir yıldız oluşu Priscilla’nın anne ve babasını tedirgin eder. Kızlarına karşı korumacı bir tavır sergilerler. Elvis niyetinin ciddi olduğunu, kızlarını sevdiğini ifade ettiğinde ebeveynler, biraz daha esnek davranmaya başlarlar. Elvis ve Priscilla’nın on üç yıl sürecek olan birliktelikleri, sekizinci yılında evlilikle taçlanmıştır. Film, 13 yıl süren bu birlikteliği 113 dakikaya sığdırmış. Filmde, Elvis’in sürekli ilaç kullandığını, Priscilla’yı da ilaç kullanmaya alıştırdığını, hatta bir sahnede Lsd kullandıklarını görürüz. Elvis, bunun daha derine inmelerine yardımcı olacağını düşünmektedir. Ardından yaşadıkları etkiyi gösteren bir sekans izleriz ama bu sekansın yüzeysel ve yetersiz olduğunu söylemek gerek…

Sonuç olarak; tüm olumsuz yönlerine, tartışmalarına rağmen yaratılan atmosfer ve daha önceki yapımlarda hiç değinilmemiş olan Priscilla Presley unsurlarını göz önünde bulundurduğumda, filmi beğendiğimi söyleyebilirim. Bazı sahnelerde Elvis’in davranışlarını doğru bulmasam da, üzerindeki politik baskıyı, yasaklanmaları, sürgünleri, annesinin ölümünü, menajerinin sömürüsünü ve şöhretin getirdiği yükü düşündüğümde ‘insan hata yapabilir’ diye düşünüyorum. Hayatın getirdiği tüm bu zorluklar karşısında kim hatasız olmayı başarabilir ki?Dolayısıyla Elvis Presley’i kusursuz bir ikon olarak göstermektense,  onu, günahıyla sevabıyla, objektif bir şekilde ele almanın daha doğru olduğu kanısındayım. Elvis hayranlarının filmdeki Elvis’ten hoşlanmayacağı kesin ama bana kalırsa bu, Elvis’i karalama filmi değil, genç kızlıktan yetişkinliğe geçiş yapan Priscilla’nın dünyasına bir bakış filmi! Priscilla’nın aşkı için hayatını yaşamaktan vazgeçişini, kocaman bir evde hapis hayatı yaşamasını, ailesini karşısına alışını, yalnızlığını ve sonunda mutlu bir çocuk olarak girdiği o evden, yetişkin ama mutsuz bir kadın olarak çıkışını izliyoruz.

.

Foto 3

tolga_oscar@hotmail.com

 

 

 

 

 

 

Yeni yorum ekle

Düz metin

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
  • Web sayfası adresleri ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantılara dönüşür.