TAC MAHAL

Turizm

TAC MAHAL - Dünyanın En Muhteşem Anıtı

zorbatv

 

Tac Mahal… Dünyanın en çok fotoğrafı çekilen anıtlarından birinin karşısındayız. Unesco Dünya Mirası… Hayal ötesi bir manzara… Ancak şair Edward Lear de bir hayli ileri gitmemiş mi sizce, beğenisini ifade ederken: “İnsanlar, Tac Mahal’i görenler ve görmeyenler olarak ikiye ayrılır...”
Hindistan’ın Agra kentindeyiz. 1500’lerden 1800’lere dek üç asrı aşkın bir süre Hindistan, Pakistan, Bangladeş ve Afganistan'da hüküm sürmüş Hint-Türk Babür İmparatorluğu'nun eski başkentindeyiz.    

zorbatv
Tac Mahal, İmparator Şah Cihan’ın büyük aşkının sembolü. On yedi yıldır evli olduğu karısı Mümtaz Mahal, imparatora on dört çocuk doğurduktan sonra, doğum sırasında ölür. Şah Cihan, üzüntüsünden iki yıl boyunca müzikten, eğlenceden elini ayağını çeker. Sonunda da devlet işlerini oğullarına devredip kendisini mimariye verir; yitirdiği sevgili karısı için bir aşk anıtı inşa ettirmeye başlar.
Avrupa’dan getirilenlerle birlikte yirmi bin işçi çalışır Tac Mahal için. Bu denli yoğun çalışmaya karşın ancak yirmi bir senede 1653’te tamamlanabilir bu muhteşem aşk anıtı. Kimi kaynaklar, Tac Mahal’in mimarının İran’ın Şiraz kentinden getirilen İsa Han olduğunu belirtiyor. Kimi kaynaklar da Koca Sinan’ın yetiştirmesi Mimar Yusuf’un oğlunu anıtın mimarı olarak gösteriyor. Mimar her kim ise doğrusu tek kelimeyle ellerine sağlık.

zorbatv
Avrupalı ve özellikle Venedikli süslemecilerin de doğrusu hayli emeği geçmiş Tac Mahal’e. Mermerden bir taraçanın ortasına oturtulmuş olan bu aşk anıtının, hem içi, hem de dışı yine bembeyaz mermerden. Ak mermere oyulmuş çiçekler, Mümtaz Mahal’in mezarının çevresinde yetişen çiçekleri sembolize ediyor.
Beyaz mermerlerin içine, yarı kıymetli taşlar yerleştirilmiş olduğundan, gün doğarken, batarken ya da ay ışığında, Tac Mahal, tamamen değişik görüntüler veriyor. Açık leylak renginden kreme, pembeden sarıya kadar renkten renge bürünüyor bu anıt. 
Dolayısıyla bu aşk anıtına yapılacak tek bir ziyaretin yeterli olmayacağı konusunda herkes hemfikir. Muhteşem görüntüsünden ötürü, dolunay sırasında dört gün boyunca gece yarısına kadar açık kalıyor Tac Mahal.
Hint-Türk Babür İmparatoru Şah Cihan, beyaz mermerden yapılan Tac Mahal’in siyah mermerlisini de Yamuna Nehri’nin öte kıyısında kendisi için yaptırmak istemiş. Ancak, mimariye olan düşkünlüğü hayli pahalıya mal olmuş imparator Şah Cihan’a. 
Oğlu Evrengzib, mimari eser peşinde, paraları har vurup harman savurmasından usandığı babasını, Agra Kalesi’ne kapatıvermiş. Simetrik mimari hayranı devrik imparator Şah Cihan hayatının geri kalan kısmını, sevgili karısı için yaptırdığı aşk anıtını, hapsedildiği kaleden seyrederek geçirmek zorunda kalmış.

zorbatv


YOKSULLUK VE ŞATAFAT KUCAK KUCAĞA
Tac Mahal’in ön yüzünü gördükten sonra bir de, bu harikanın arkasına dolanalım dedik. En güzel açıyı yakalamaya çalışırken, tam Tac Mahal’in karşısında, keçileriyle, öküzleriyle iç içe yaşayan minicik bir köyle karşılaştık. Henüz turistlerin ulaşamadığı, fotoğrafı çekilen çocukların turistlerden Hint parası rupi istemek için “fotorupi, fotorupi” diye koşuşmadığı bir köydü bu.
İlginçtir, dünyanın dört bir yanında yaşayan insanlar, belki de yıllarca para biriktirerek, bu aşk anıtını görebilmeyi hayal ediyorlar. Bu yoksul insanlarınsa uyanır uyanmaz ilk gördükleri şey Tac Mahal.

Foto Galeri

Yorum

Cevdet (doğrulanmamış) Pa, 19 Haziran 2022 - 15:36

Teşekkürler Murat.
Harika bir yazı olmuş.

Işık (doğrulanmamış) Pa, 19 Haziran 2022 - 21:57

Emeğinize sağlık. Gözleminizi çok güzel bir yazıya dönüştürmüşsünüz.

mustafa (doğrulanmamış) Pa, 19 Haziran 2022 - 23:10

Murat Bey ; emeginize sağlık ,teşekkürler.

s.Yasar ORHAN (doğrulanmamış) Pt, 20 Haziran 2022 - 08:17

Murat OZSOY hocamin yorumlariyla TAC lanmis bir yazi Tesekkureler..

Gülseren Sönmez. (doğrulanmamış) Pt, 20 Haziran 2022 - 09:08

Sizinle birlikte görmedigim Tacmahal'i gezdim.

Nazim Alemdar (doğrulanmamış) Pa, 26 Haziran 2022 - 00:00

Tespitler güzel ve okurken kendimi orada hissettim.
Emeğine sağlık.

Ali Fuat DAL (doğrulanmamış) Pt, 27 Mart 2023 - 13:29

Aşkın taşlaşmış ifadesi.
Hani hep sorulduğunda söylenir ya,
"Aşk anlatılmaz, yaşanır.
Tarif edecek kelime bulamıyorum."
Al, işte aşkın mimari ile dile getirilişi, göz önüne konuluşu.

Yeni yorum ekle

Düz metin

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
  • Web sayfası adresleri ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantılara dönüşür.